GNOME DO


ساده‌ترين شيوه سرعت ‌بخشيدن به‌اجراي نرم‌افزارها، قرار دادن ميانبر در ميزكار است. تنظيمات آن ساده بوده و كافي است يك كليك‌راست در منوي نرم‌افزارهاي گنوم بكنيد و گزينه مورد نظر را به‌ ميزكار بفرستيد. در مواقعي هم كه پنجره‌هاي زيادي در ميزكار باز هستند، استفاده از منوي نرم‌افزارها گزينه خوبي به‌شمار مي‌آيد. اما هر دوي اينها با همديگر، يك مشكل را نمي‌توانند پر كنند: مشكل ضعف در سرعت رسيدن به يك منو. فرض كنيد براي اجراي يك نرم‌افزار ميزكار، در صورتي‌كه پنجره‌هاي زيادي باز باشد بايد يكي‌يكي پنجره‌ها را به ‌پايين فرستاد تا آيكن را روي ميزكار پيدا كرد يا در حالتي بهتر كه خيلي تفاوت نمي‌كند،‌ يك ميزكار جديد و خالي پيدا كنيد و برنامه را روي آن اجرا كنيد. زندگي در لينوكس به‌ لطف گنوم‌دو (GNOME Do) و نرم‌افزار كوچك و مفيدي به‌نام Docky دلنشين مي‌شود و اين دو نرم‌افزار كنار هم شكل و شمايل خوبي به لينوكس اضافه مي‌كنند.

فعال‌سازي گنوم‌دو


گنوم‌دو نرم‌افزاري است كه وظايف زير را انجام مي‌دهد:‌ اجراي برنامه، مديريت حركت بين برنامه‌ها و ابزاري براي جستجوي فايل‌ها كه همه اينها به‌صورتي زيبا در يك برنامه با رابط‌ كاربري مناسب قرار گرفته‌اند. متناسب با انتخاب شما، گنوم‌دو مي‌تواند كارهاي ديگري نيز انجام بدهد. براي مثال با كليك‌راست مي‌توانيد برنامه خاصي را اجرا كنيد، بازي كنيد، چت كنيد و….
از گنوم‌دو براي اجراي سريع نرم‌افزارها استفاده مي‌شود، مثلا مي‌توان بوك‌مارك‌هاي فايرفاكس يا دفترچه تلفن Evolution را هم در آن چك كرد. فايل‌هاي مختلف را در آن يافت و به‌دنبال هنرمندهاي موجود در كتابخانه ريتم‌باكس گشت. همچنين مي‌توان بسادگي پنجره برنامه ايميل را تنها با نوشتن يك آدرس ايميل باز كرد و آماده ارسال به وي بود.
نگذاريد نام گنوم‌دو شما را گمراه كند. اگر محيط‌هاي ديگر ميزكار را از جمله KDE استفاده مي‌كنيد بازهم مي‌توانيد از گنوم‌دو بهره ببريد. اين كودك معجزه‌‌آسا از خويشاوندان كوييك سيلورمك و گنوم‌لانچ باكس است.
گنوم‌دو ساختاري مبتني بر پلاگين دارد. بنابراين مي‌توان پلاگين‌هاي بي‌شماري را به ‌آن اضافه كرد و واقعا پلاگين‌هاي زيادي دارد كه به‌صورت از پيش تعريف شده هستند.

موارد پايه‌اي


رابط كاربري گنوم‌دو متشكل از پنجره كوچكي است كه در وسط صفحه نشان داده مي‌شود و مهم نيست چه‌ برنامه‌اي اجرا شده باشد. پنجره گنوم‌دو همواره روي آن بارگذاري مي‌شود. براي بالا آوردن پنجره جستجو، كافي است آيكن گنوم‌دو را در محيط Notification كليك كنيد. همچنين مي‌توان با فشردن همزمان كليد تركيبي Win+Space آن‌را استفاده كرد.
با فشردن نخستين كاراكتر در باكس جستجوي گنوم‌دو، فهرستي به ‌ترتيب حروف الفبا از نرم‌افزارها و ديگر مولفه‌هاي جستجو را نشان مي‌دهد. نتيجه جستجو در پنجره پاييني پنجره گنوم‌دو نشان داده خواهد شد.
با فشردن كليدهاي مكان‌نما يا اسكرول ماوس مي‌توان بين گزينه‌هاي يافت شده حركت كرد و فشردن كليد Enter آن برنامه يا فايل را اجرا مي‌كند. استفاده از گنوم‌دو ساده و سريع است.


انتخاب‌هاي قالب


گنوم‌دو چند حالت مختلف نمايشي دارد كه با نسخه‌هاي مختلف لينوكس خوب كنار مي‌آيد. مي‌توان قالب‌هاي كلاسيك، ميني، شيشه‌اي يا نووو (Nouveau) را انتخاب كرد. همچنين مي‌توان با بهره‌گيري از رابط كاربري برنامه داكي كه بخوبي با گنوم‌دو هماهنگ است اين دو نرم‌افزار را با هم به‌كار گرفت.
اگر با انتخاب داكي برنامه خود را اجرا كنيد، مي‌توانيد يك نوار چسبان را به ‌بالا يا پايين صفحه خود بچسبانيد. آن‌را پنهان كنيد يا اندازه و نوع انيميشن آن‌را تعيين كنيد.
قالب داكي فضاي ديگري نسبت به باقي قالب‌ها دارد. شكل و شمايل داكي واقعا كاربردي‌تر است و براي نصب درست و حسابي آن بايد اول داكي را نصب كرد و سپس قابليت‌هاي اين نرم‌افزار را به گنوم‌دو داد.
از تركيب داكي و گنوم‌دو مي‌توان استفاده‌هاي بسيار بيشتري كرد. بنابراين بهتر است اين دو را به‌هيچ عنوان با هم مقايسه نكنيد. احتمالا عقلاني‌ترين كاري كه توسعه‌دهندگان گنوم‌دو كردند، ادغام دو نرم‌افزار با يكديگر بود.

سكويي مشابه مك


داكي براي گنوم‌دو و لينوكس مولفه خوبي به ‌ارمغان آورده است. البته نرم‌افزارهاي ديگري نيز وجود دارند كه قابليت سكويي مشابه مك را ارائه كرده‌اند. حتي مايكروسافت ويندوز7 نيز تلاش كرده است بخشي از قابليت‌هاي سكويي مك را در نوار ويندوز7 خود بگنجاند اما هيچ‌كدام از اينها به اندازه داكي قدرتمند نيست. فضاي راحت، بزرگ شدن آيكن‌ها يا حركت در جهت سه‌بعدي بالاي نوار از ويژگي‌هاي برجسته آْن است.
داكي به‌خاطر مي‌سپارد كه چه چيزي را باز كرده‌ايد و نرم‌افزارهاي باز ميزكار را فهرست مي‌كند. براي حركت بين نرم‌افزارهاي باز كافي است روي آيكن آن كليك كنيد.
اضافه كردن يا حذف نرم‌افزارها ديگر از اين ساده‌تر نمي‌شود. كافي ا‌ست يك آيكن را از منوي نرم‌افزارها به منوي داكي بكشانيد تا هميشه آن‌را در داكي داشته ‌باشيد. هيچ‌كدام از اين حركات روي وضعيت نصب نرم‌افزار در سيستم تاثير نمي‌گذارد.
مولفه داكي گنوم‌دو نيز همانند سكوي مك، ميانبرهاي نرم‌افزاري را در سمت چپ و نرم‌افزارهاي فعال را در سمت راست نگه مي‌دارد. همچنين مي‌توان قابليت‌هاي گنوم‌دو را به سكو اضافه كرد، بنابراين عمليات جستجو ساده‌تر خواهد شد.
يك نقطه زير يك آيكن نشان مي‌دهد كه كدام نرم‌افزار فعال است. با كليك‌راست روي نرم‌افزارهاي باز مي‌توان پنجره‌هايي كه با اين برنامه در ارتباط هستند را فهرست و آنها را كنترل كرد. همچنين مي‌توان تنظيم كرد كه اگر بيشتر از يك پنجره براي يك برنامه باز شد با دو نقطه آن‌را نشان دهد كه با يك نگاه قابل تمايز باشد.
پلاگين‌هاي زياد گنوم‌دو باعث مي‌شوند اين نرم‌افزار از يك اجرا كننده برنامه خشك و خالي فاصله بگيرد و به‌نرم‌افزار كاملي بدل شود. مثلا ارسال پيام به توييتر، دنبال كردن وضعيت بورس يا افزودن قرار ملاقات‌ها در جدول گوگل تنها بخشي از توانايي پلاگين‌هاي گنوم‌دو هستند.
داكلت‌ها نوع خاصي از پلاگين‌ها هستند. داكلت‌ها ابزارهاي نظارتي هستند كه بسيار شبيه به اسكرينلت‌ها عمل مي‌كنند. مثلا گنوم‌دو چهار داكلت دارد كه باتري و فعاليت پردازنده را كنترل مي‌كند.
با بردن ماوس به‌ روي داكلت پردازنده، اطلاعات پايه سيستمي را در مورد پردازنده و ميزان مصرف حافظه نشان مي‌دهد.
كليك كردن روي آن نرم‌افزار مديريت سيستم را باز مي‌كند. قرار گرفتن ماوس روي داكلت ساعت، وضعيت تقويم را نشان مي‌دهد و تعداد روزهاي هفته جاري را مي‌توان به‌طور كامل ديد.
صرف نظر از ويژگي‌هاي بي‌نظير اين نرم‌افزار به‌ همراه نرم‌افزار داكي، نمي‌توان گنوم‌دو را بي‌نقص دانست، تنها مي‌توان اميدوار بود كه توزيع بعدي‌شان اين مشكلات را حل كند.
يكي از مشكلات اين است كه كنترل كننده باتري براي لپ‌تاپ‌هاي مختلف درست عمل نمي‌كند و وضعيت باتري را نشان نمي‌دهد. آيكن باتري در محل Notification نشان مي‌دهد كه باتري كاملا شارژ است ولي داكلت مي‌گويد باتري به سيستم وصل نيست. يا يك مشكل ديگر، داكلت آب‌وهواست كه نمي‌شود آن‌را به‌كل به سيستم اضافه كرد. شايد بيشترين مشكل گنوم‌دو اين باشد كه گاهي اوقات كرش مي‌كند. وقتي روي يك كلمه به‌خصوص در پنجره گنوم كليك كنيد، نرم‌افزار ناگهان از كار مي‌افتد.

نصب گنوم‌دو


براي نصب گنوم‌دو مي‌توانيد از طريق ابزار Synaptic Package Manager براي محيط گنوم اقدام كرده و عبارت Gnome Do را جستجو كنيد.
همچنين مي‌توانيد اين راهنما را مطالعه كنيد تا اطلاعات بيشتري در مورد نصب گنوم‌دو در انواع سيستم‌هاي‌عامل به‌دست بياوريد:‌

منبع:
http://do.davebsd.com/wiki/Installing_Do

  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: